Item number  890gdm41s6hwMFR number  GDM-41SL-60-HC-LD WH
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Narrow, low profile design has a smaller footprint and makes it easy to install
  • Peel- and chip-resistant laminated black vinyl exterior; white aluminum interior
  • Sliding doors with thermal glass; six adjustable interior shelves
  • Foamed-in-place insulation; maintains temperatures of 33 to 38 degrees Fahrenheit
  • Uses R-290 refrigerant, 115V, 1/4 HP
UPC Code:400012326349
Other Products from this Line
True Refrigeration GDM-41SL-60-HC-LD WH Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
345 lb.
Width
47 1/8 Inches
Depth
21 Inches
Height
59 7/8 Inches
Amps
3.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
16.5 cu. ft.
Color
White
Compressor Location
Bottom Mounted
Door Style
Sliding
Door Type
Glass
Features
Energy Star Qualified LED Lighting Self-Closing Doors Shallow Depth
Horsepower
1/4 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Color
White
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
6 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Temperature Range
33 - 38 Degrees F
Type
Merchandising Refrigeration
True Refrigeration GDM-41SL-60-HC-LD WH Details
Overall Dimensions:
Width: 47 1/8"
Depth: 21"