Traulsen UHT72-LR CU72TOP-BSWO 72" Worktop Refrigerator
Item number  882uht72lrbsMFR number  UHT72-LR CU72TOP-BSWO
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 22 gauge stainless steel worktop and sides
  • 4" backsplash prevents messes
  • 1 left-hinged and 1 right-hinged door, with 2 shelves that adjust in 1/2" increments
  • Doors each boast a 105-degree stay-open feature and EZ-Clean magnetic gasket
  • Maintains temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit
  • Aluminum interior and door liner; interior thermometer for easy monitoring
  • Non-CFC, foamed-in-place polyurethane insulation; (6) 4" casters for easy cleaning
  • Uses R-450A refrigerant; 115V
UPC Code:400013019288
Other Products from this Line
Traulsen UHT72-LR CU72TOP-BSWO Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
575 lb.
Width
72 Inches
Depth
32 Inches
Height
37 3/4 Inches
Work Surface Height
33 5/8 Inches
Amps
7.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17.42 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-450A
Style
Counter Height
Temperature Range
34 - 38 Degrees F
Traulsen UHT72-LR CU72TOP-BSWO Details
Designed for the commercial kitchen, the Traulsen UHT72-LR CU72TOP-BSWO 72" worktop refrigerator is a compact and efficient station for storing cold product and preparing meals. Its work top is made of 22 gauge stainless steel, as are the doors and exterior sides. This particular worktop even includes a 4" tall backsplash for added safety and sanitation, helping prevent ingredients from spraying or splattering onto the wall.
Thick, non-CFC, foamed-in-place polyurethane insulation is built into the entire unit, including the door. This helps maintain structural integrity while promoting proper temperature retention. A set of (6) 4" casters make the refrigerator easy to move around, so that cleaning and service is as easy as possible. This unit circulates R-450A refrigerant and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 32"
Height: 41 3/4"
Work Surface Height: 33 5/8"
Capacity: 17.42 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.