Traulsen UHT60-LR-SB 60" Undercounter Refrigerator with Left and Right Hinged Doors and Stainless Steel Back
Item number  882uht60lrsbMFR number  UHT60-LR-SB
Product Overview
  • 4 powder-coated shelves provide easy organization
  • Interior mounted thermometer helps you monitor cabinet temperatures
  • Environmentally-friendly, R-450A refrigerant
  • (6) 4" casters for easy mobility
  • Left hinged left door, right hinged right door
  • Stainless steel top, sides, doors, and back
  • Heavy-duty cabinet construction
  • Front-breathing design allows for zero clearance installation
UPC Code:400011128272
Works With
Traulsen UHT60-LR-SB Specs
Shipping Weight
500 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
33 5/8 Inches
Work Surface Height
33 5/8 Inches
Hertz
60 Hz
Access Type
Doors
Capacity
17.42 cu. ft.
Front Breathing
Door Style
Swing
Features
Made in America NSF Certified Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Traulsen UHT60-LR-SB Details
Increase refrigerated storage while providing more work space for your staff with this Traulsen UHT60-LR-SB 60" undercounter refrigerator. Boasting a front-breathing design, this unit allows for zero clearance installation to save valuable floor space. It can be placed right up against a back wall or next to other equipment to create an efficient layout in your kitchen. Thanks to its stainless steel top, sides, doors, and back, this unit is a durable, long-lasting addition to your establishment. Anodized aluminum interiors also add strength and years of useful service to this undercounter refrigerator.
A powerful 1/4 hp refrigeration system uses R-450A refrigerant to maintain food-safe temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit. The CFC-free insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit. A set of (6) 4" casters makes it easy to move this unit for routine cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 33 5/8"
Work Surface Heigth: 33 5/8"
Capacity: 17.42 cu. ft.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.