Traulsen UHT32-L CU32TOP-BSWO 32" Worktop Refrigerator
Item number 882uht32lbsMFR number UHT32-L CU32TOP-BSWO
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(16,276 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 22 gauge stainless steel worktop and sides
- 4" backsplash prevents messes
- 1 left-hinged door with 2 powder-coated shelves that adjust in 1/2" increments
- Door boasts 105-degree stay-open feature and EZ-Clean magnetic gasket
- Maintains temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit
- Aluminum interior and door liner; interior thermometer for easy monitoring
- Non-CFC, foamed-in-place polyurethane insulation; (4) 4" casters for easy cleaning
- Uses R-450A refrigerant; 115V
UPC Code:400013019035
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 300 lb.
- Width
- 32 Inches
- Depth
- 31 15/16 Inches
- Height
- 41 3/4 Inches
- Work Surface Height
- Amps
- 7.5 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Backsplash
- With Backsplash
- Compressor Location
- Rear Mounted
- Compressor Style
- Front Breathing
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America NSF Certified
- Hinge Location
- Left
- Horsepower
- 1/4 hp
- Number of Doors
- 1 Door
- Number of Shelves
- 2 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-450A
- Style
- Counter Height
- Temperature Range
- 34 - 38 Degrees F
Traulsen UHT32-L CU32TOP-BSWO Details
Designed for the commercial kitchen, the Traulsen UHT32-L CU32TOP-BSWO 32" worktop refrigerator is a compact and efficient station for storing cold product and preparing meals. Its work top is made of 22 gauge stainless steel, as is the door and exterior sides. This particular worktop even includes a 4" tall backsplash for added safety and sanitation, helping prevent ingredients from spraying or splattering onto the wall.
Thick, non-CFC, foamed-in-place polyurethane insulation is built into the entire unit, including the door. This helps maintain structural integrity while promoting proper temperature retention. A set of (4) 4" casters make the refrigerator easy to move around, so that cleaning and service is as easy as possible. This unit is front-breathing, which eliminates the need for back and side clearance wherever it's placed. It circulates R-450A refrigerant and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 32"
Depth: 31 15/16"
Height with casters: 41 3/4"
Work Surface Height: 33 5/8"
Made in America
This item was made in the United States of America.
NSF Certified
This item is certified by NSF to applicable standards.
ETL, US & Canada
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.