Traulsen CLBM-49R-HS-LR 53 3/4" C Series Half-Height Solid Door Reach-In Refrigerator
Item number  882cbm49rhslrMFR number  CLBM-49R-HS-LR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 43.88 cu. ft. interior with 6 epoxy-coated shelves
  • Durable stainless steel exterior and interior
  • 4 self-closing, half-height doors with a stay-open feature
  • LED display makes it easy to monitor and adjust the temperature
  • Includes (4) 4" casters, 2 braking, for simple relocation
UPC Code:400017999968
Traulsen CLBM-49R-HS-LR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
790 lb.
Width
53 3/4 Inches
Depth
33 1/2 Inches
Height
82 Inches
Power Cord Length
9 Feet
Interior Width
49 Inches
Interior Depth
Interior Height
Amps
3.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
BTU (LBP)
2,500 BTU
Capacity
43.88 cu. ft.
Capacity (per Shelf)
150 lb.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Galvanized Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Dutch Half Doors
With Dutch Half Doors
Features
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
4 Doors
Number of Shelves
6 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Temperature Range
36 - 41 Degrees F
Type
Refrigerators
Traulsen CLBM-49R-HS-LR Details
This sturdy unit allows for additional storage on top of the cabinet. It features a self-contained, rear-mounted refrigeration system and thermal expansion valve technology. Its cabinet is insulated with high-density, non-CFC foamed-in-place polyurethane insulation to increase the energy efficiency and structural integrity of the unit. The easy-to-clean, front-facing condenser coil ensures simple upkeep, while a set of (4) 4" casters, 2 braking, ensures easy relocation for routine cleaning and maintenance. This reach-in unit requires a 115V electrical connection for operation and comes with a 9' power cord.
Overall Dimensions:
Width: 53 3/4"
Depth: 33 1/2"
Height: 82"
Capacity: 43.88 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 49"