Traulsen CLUC-60R-SD-LR C Series 60 1/4" Undercounter Refrigerator
View product for details
Traulsen Centerline CLUC-60R-SD-LR 60 1/4" Compact Undercounter Refrigerator
Item number  882uc60rsdlrMFR number  CLUC-60R-SD-LR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Product Overview
  • LED display control for accuracy and easy monitoring
  • Durable stainless steel exterior with an aluminum interior
  • (2) doors with 105 degree stay open feature
  • 4 adjustable epoxy-coated shelves for optimal organization
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400015291286
Traulsen CLUC-60R-SD-LR Specs
Height
34 Inches
Amps
3.6 Amps
Hertz
60 Hz
BTU (LBP)
1,900 BTU
Capacity
16.94 cu. ft.
Color
Silver
Features
Energy Star Qualified LED Lighting Made in America
Horsepower
1/4 hp
Material
Aluminum / Stainless Steel
Temperature Range
32 - 41 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Traulsen CLUC-60R-SD-LR Details
The powerful 1/4 hp refrigeration system runs on eco-friendly R-290 refrigerant to keep food at temperatures between 32 and 41 degrees Fahrenheit. It comes with (4) 4" casters, making it easy to move the refrigerator for cleaning and maintenance. Two of these casters include standard locks, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Depth: 31 1/2"
Height: 34"
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.