Traulsen CLUC-60F-SD-LR C Series 60 1/4" Undercounter Freezer
View product for details
Traulsen Centerline CLUC-60F-SD-LR 60 1/4" Compact Undercounter Freezer
Item number  882uc60fsdlrMFR number  CLUC-60F-SD-LR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Product Overview
  • Maintains temperatures between -3 and 3 degrees Fahrenheit
  • Durable stainless steel exterior with a corrosion-resistant anodized aluminum interior
  • (2) doors with 105 degree stay open feature
  • Easy to read LED exterior control
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400015291224
Traulsen CLUC-60F-SD-LR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
344 lb.
Width
60 1/4 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
34 Inches
Power Cord Length
9 Feet
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
BTU (LBP)
1,850 BTU
Capacity
16.94 cu. ft.
Capacity (per Shelf)
150 lb.
Color
Silver
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/2 hp
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
-3 - 3 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
Traulsen CLUC-60F-SD-LR Details
The powerful 1/2 hp refrigeration system runs on eco-friendly R-290 refrigerant to keep food at temperatures between -3 and 3 degrees Fahrenheit. It comes with (4) 4" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. Two of these casters include standard locks, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 1/4"
Depth: 31 1/2"
Height: 34"
Capacity: 16.94 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.