Traulsen CLUC-60F-SD-LR C Series 60 1/4" Undercounter Freezer
Item number  882cuc60fsdlrMFR number  CLUC-60F-SD-LR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16.94 cu. ft. interior with 4 epoxy-coated shelves
  • Durable stainless steel exterior and interior
  • 2 self-closing, field-reversible doors with a stay-open feature
  • Easy to use with an LED display
  • Front-breathing design allows for zero-clearance installation
UPC Code:400017999777
Traulsen CLUC-60F-SD-LR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
344 lb.
Width
60 1/4 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
34 Inches
Power Cord Length
9 Feet
Amps
6.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
BTU (LBP)
1,750 BTU
Capacity
16.94 cu. ft.
Capacity (per Shelf)
150 lb.
Casters
With Casters
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
-3 and 3 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
Traulsen CLUC-60F-SD-LR Details
This undercounter freezer has a self-contained, rear-mounted refrigeration system with a capillary tube metering device. Its cabinet is insulated with high-density, non-CFC foamed-in-place polyurethane insulation to increase the energy efficiency and structural integrity of the unit. A set of (4) 4" casters, 2 with brakes, ensures easy relocation for routine cleaning and maintenance. A 115V electrical connection is required for operation and a 9' power cord is included.
Overall Dimensions:
Width: 60 1/4"
Depth: 31 1/2"
Height: 34"
Capacity: 16.94 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Field-Reversible Doors
    Field-Reversible Doors
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.