Item number  882bm49rfsrr
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Product Overview
  • Maintains temperatures between 36 to 41 degrees Fahrenheit
  • Durable stainless steel doors with aluminum interior
  • (2) self-closing, right-hinged doors with stay-open feature and a positive seal
  • LED display control for accuracy and easy monitoring
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/2 hp, 115V
UPC Code:400015290609
Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
790 lb.
Width
53 3/4 Inches
Depth
33 1/2 Inches
Height
82 Inches
Interior Width
49 Inches
Interior Depth
24 Inches
Interior Height
Amps
6.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
43.88 cu. ft.
Caster Size
4 Inches
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Dutch Half Doors
Without Dutch Half Doors
Features
Energy Star Qualified Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Compressors
1 Compressor
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
6 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Temperature Range
36 - 41 Degrees F
Type
Refrigerators
Details
The powerful 1/2 hp refrigeration system runs on eco-friendly R-290 refrigerant to keep food at temperatures between 36 to 41 degrees Fahrenheit. It also uses thermal expansion valve technology for high-quality performance, and its bottom-mount compressor is out of the heat of hot kitchens, as hot air rises. It comes with (4) 4" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. Two of these casters include standard locks, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Length: 53 3/4"
Depth: 33 1/2"
Height: 82"
Capacity: 43.88 cu. ft.
Interior Dimensions:
Length: 49"
Depth: 24"