Tornado Vortex TS050-W18-U 18" Corded Walk Behind Cylindrical Floor Scrubber - 1 Gallon
Item number  686ts050w18uMFR number  TS050-W18-U
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 18” cleaning path scrubs 4,844 sq. ft. per hour while fitting into compact spaces
  • 1 gallon solution tank with 1 gallon recovery tank
  • Increased contact pressure for scrubbing soft and hard floors
  • Atomizing spray nozzle sprays a mist of cleaner for minimal water used
  • Includes 2 standard brushes
UPC Code:400016001785
Tornado TS050-W18-U Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
78 lb.
Length
15 Inches
Width
18 Inches
Height
43 Inches
Power Cord Length
40 Feet
Voltage
115 Volts
Cleaning Path Size
18 Inches
Color
Black Yellow
Floor Type
Hard Floors Soft Floors
Noise Level
71 dB
Output
4,844 sq. ft. per Hour
Pad Size
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Corded Electric
Recovery Tank Capacity
1 gallon
RPM
650 RPM
Solution Tank Capacity
1 gallon
Style
Cylindrical
Type
Walk Behind Floor Scrubber
Tornado TS050-W18-U Details
If you find yourself in a pinch mid-clean, you won't have to worry with this Tornado Vortex TS050-W18-U 18" corded walk behind cylindrical floor scrubber! This scrubber has been designed to provide you with ultimate cleaning convenience, operating at only 69 decibels. For ease of use, its 18" cleaning path allows you to scrub 4,844 sq. ft. per hour for maximum cleaning efficiency. Plus, thanks to its increased contract pressure, this unit is perfect for scrubbing soft and hard floors in your restaurant, garage, hotel, or mall. A 40' power cord is included, granting you the flexibility to clean wide open spaces without having to unplug the scrubber and relocate it to each spot you need to clean. It's also easily operated using a wider, more comfortable handle with a push button that dispenses cleaning solution.
Overall Dimensions:
Length: 15"
Width: 18"
Height: 43"