Thermaco Trapzilla ECALA-TSS-18 18" Extension Collar and Adapter Lid Assembly for TSS-70 and TSS-95 Solids Separators
Item number  518ecalats18MFR number  ECALA-TSS-18
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Adjusts up to 18"
  • Offers better reach for your solids separator
  • Durable linear low-density rotationally molded polyethylene construction
  • Compatible with Thermaco Trapzilla TSS-70 or TSS-95 solids separators
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015645102
Thermaco ECALA-TSS-18 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
21 lb.
Width
35 Inches
Features
Made in America
Type
Collar Extensions
Thermaco ECALA-TSS-18 Details
Use this Thermaco Trapzilla ECALA-TSS-18 18" extension collar and adapter lid assembly for better reach when installing your TSS-70 or TSS-95 solids separator. This assembly comes with an extension collar that can adjust up to 18" and an extension collar adapter lid. Plus, it's fully recessible for flush floor installations. Durable, they have a linear low-density rotationally molded polyethylene construction, and its adjustability allows it to reach optimal installation depth to enhance your solids separator setup.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 35"
Maximum Height: 25 1/4"
Minimum Height: 7 1/4"
Maximum Extension: 18"