Tennsco 48" x 72" x 120" Medium Gray Bulk Storage Rack Unit with Wire Decking BU-7248120WS-MGY
Item number  847b724812wgMFR number  BU-7248120WS-MGY
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable steel construction with a medium gray powder-coated finish
  • Perfect for storing heavy materials; 2750 lb. shelf load capacity
  • Boltless design allows for easy access from all sides
  • 5-gauge wire decking with a 2" x 4" mesh pattern
  • Perfect for garages, warehouses, or distribution centers; assembly required
UPC Code:400015555340
Tennsco BU-7248120WS-MGY Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
265 lb.
Width
72 Inches
Depth
48 Inches
Height
120 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Capacity (per Shelf)
2,750 lb.
Color
Gray
Features
Made in America
Installation Type
Freestanding
Material
Wire
Number of Shelves
3 Shelves
Type
Bulk Racks Storage Racks
Weight Capacity
8,250 lb.
Tennsco BU-7248120WS-MGY Details
Safely store and access heavy materials with this Tennsco 48" x 72" x 120" medium gray bulk storage rack unit with wire decking BU-7248120WS-MGY. This unit offers a strong, rigid framework, featuring a heavy-duty carbon steel construction with reinforced steel shelving overlays. It also features a medium gray powder-coated finish, granting it superior durability for long-lasting use. This unit has 5-gauge wire decking with a 2" x 4" mesh pattern, providing a sturdy surface for your items, with minimal deflection under heavy loads.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 48"
Height: 120"
Shelf Capacity: 2750 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.