Perlick MOBS-24DSC 24" Stainless Steel Mobile Storage Cart with Drainboard
Item number  613mobs24dscMFR number  MOBS-24DSC
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Provides bartenders with extra space to pour drinks or set empty glasses
  • Drainboard ensures water and ice do not melt on floor, keeping staff and guests safe
  • 46 5/16" height puts drinks within comfortable reach for guests
  • LED lights allow staff to mix drinks in evening or low light settings
  • (4) 5" heavy-duty casters provide easy mobility; 120V
UPC Code:400014224483
Other Products from this Line
Perlick MOBS-24DSC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
158 lb.
Length
28 1/2 Inches
Width
32 Inches
Height
46 1/2 Inches
Amps
0.2 Amp
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Backsplash
With Backsplash
Base Style
Cabinet
Capacity
0.25 Gallon
Features
Made in America NSF Certified
Material
Stainless Steel
Plug Type
NEMA 5-15P
Stainless Steel Type
Type 304
Top Style
Corrugated
Type
Drainboard Storage Cabinets
Usage
Premium
Perlick MOBS-24DSC Details
Add convenient storage and work space with this Perlick MOBS-24DSC 24" stainless steel mobile storage cart with drainboard! Create more efficient bartending and reduce customer wait time by providing an additional storage cart to your mobile bar set up. Underneath the prep area, a storage area offers additional room to keep extra glass racks, dry goods, and bottled drinks for when they are needed.
The 4000k neutral white LED task lighting is a huge benefit during evening and low light events. Instead of having to search for the correct drink supplies, your bartenders will be able to locate the ingredients immediately. When the beverages are finished, the 46 5/16" high counter elevates the drinks to the perfect height for guests to comfortably grab them. This storage cart fits right in with 42" or 66" Perlick mobile bars (sold separately), creating a seamless display.
After the event is complete, simply unlock the 5" 304 heavy-duty stainless steel casters with polyurethane tread and wheel the bar to your desired location. When not in use, the door can be closed and locked to protect and securely store items left inside. The lights on this unit require a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Length: 28 1/2"
Width: 32"