Perlick HB24RS-BS-STK 24" Black ADA Compliant Single Door Undercounter Refrigerator
Item number  613hb24rsbsstkMFR number  HB24RS-BS-STK
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Reduced height meets ADA compliance guidelines
  • Includes (2) wine shelves and (1) full extension pull out shelf
  • Top, sides, and interior are constructed of durable stainless steel
  • Rated for both food and beverage storage
  • R-600a refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:hb24rs-bs-stk
Perlick HB24RS-BS-STK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
200 lb.
Width
23 7/8 Inches
Depth
24 Inches
Height
32 Inches
Power Cord Length
6 Feet
Interior Width
24 Inches
Interior Depth
Nominal Depth
Standard
Interior Height
32 1/8 Inches
Amps
1.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
4.8 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Exterior Finish
Black
Features
ADA Compliant Food Rated LED Lighting Locking Doors Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-600a
Temperature Range
34 - 42 Degrees F
Top Type
Below Counter
Type
Back Bars Refrigerators Undercounter Refrigerators
Perlick HB24RS-BS-STK Details
This system maintains temperatures between 34 and 42 degrees Fahrenheit for food safety and to make sure that bottled cider, beer, and other refreshing beverages are properly chilled prior to service. This temperature is controlled by an easy to read and operate electromechanical thermostat. At only 32" in height, this unit meets the standards for ADA compliance. Plus, thanks to the durable, stainless steel top, sides, and interior, with galvanized back, this unit is built to last. It requires a 115V electrical connection for operation and includes a 6' cord and plug.
Overall Dimensions:
Width: 23 7/8"
Depth: 24"
Height: 32"
Capacity: 4.8 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 24"
Depth: 24"