National Public Seating TGB48MDPE ToGo Mobile 48" Bench with MDF Core and ProtectEdge
Item number  386tgb48mdpeMFR number  TGB48MDPE
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Easy-Fold mechanism allows for maximized storage with easy nesting
  • Heavy-duty 3" casters create a fully mobile bench
  • 14 gauge powder coated frame provides long lasting use
  • Benches include fixed high backs that are contoured for comfortable seating
  • Easily released for fold-up with a simple pull of a handle
Quality Rating:
UPC Code:400013340009
National Public Seating TGB48MDPE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
74 lb.
Length
48 Inches
Width
25 Inches
Height
38 Inches
Casters
With Casters
Features
Folding Made in America
Frame Material
Steel
Max Seating Capacity
2 - 3 Chairs
Seating Type
Benches
Shape
Rectangle
Style
MDF Core
Type
Cafeteria Tables with Seating Convertible Benches
National Public Seating TGB48MDPE Details
Outfit your cafeteria with convenient, easy to move, lunchtime seating thanks to the National Public Seating TGB48MDPE 48" mobile bench! This durable bench is constructed of an MDF core with a ProtectEdge finish to prohibit trapped food and bacteria. Constructed to stand up to the rigors of daily institutional use, each bench boasts sturdy 14 gauge steel legs and columns.
The bench is able to be fully folded upright for movement and storage, locked in a partially folded position for easy cleaning, or fully opened for use. The bench boasts 3" diameter, heavy-duty non-marring hard rubber ball bearing casters, each with locks to prevent movement while in operation. Grip-Rite glides will also make contact with the floor when unfolded and prevent sliding of the bench to occur.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 25"
Height: 38"