National Public Seating MTSSF-60H-PBTMCR 60" Hexagonal Particleboard Cafeteria Table with T-Mold Edge and Chrome Frame
Item number  386sf60hpbtcMFR number  MTSSF-60H-PBTMCR
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable 14 gauge steel frame with chrome finish
  • One-piece top does not have a gap or seam for more flexibility
  • Glides are glass-filled nylon that is high impact and non-marking
  • Designed to fold and nest with other tables for maximum storage efficiency
  • Casters lift off the ground to prevent rolling during use
Quality Rating:
UPC Code:400013269126
National Public Seating MTSSF-60H-PBTMCR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
40 lb.
Width
20 Inches
Folded Length
60 Inches
Folded Width
20 Inches
Folded Height
72 Inches
Casters
With Casters
Features
ADA Compliant Folding Mobile
Frame Material
Chrome
Max Seating Capacity
6 - 8 Chairs
Shape
Hexagon
Style
Particleboard Core
Type
Cafeteria Tables without Seating
National Public Seating MTSSF-60H-PBTMCR Details
Outfit your cafeteria with convenient, easy-to-move, lunchtime seating thanks to the National Public Seating MTSSF-60H-PBTMCR 60" hexagonal particleboard cafeteria table with ProtectEdge and chrome frame! This table's durable top is constructed of a particleboard core with a vinyl t-molding edge.
This table boasts a set of 4" diameter, heavy duty non-marking hard rubber ball bearing casters, each with a minimum rated weight capacity of 275 lb. When the table is fully opened, the 1 1/4" wide casters lift off of the ground to prevent rolling during use. The casters don't extend past the stools, helping to eliminate tripping. Glass-filled nylon glides are high impact and non-marking so they will not scuff the floor as the table is slid. The tables are designed so that they can nest with other like tables for maximum storage efficiency. Provide convenient cafeteria seating while ensuring effortless cleaning and maintenance all with this mobile table!
Table Folded Dimensions:
Length: 60"
Width: 20"
Height: 72"
Unfolded Dimensions:
Height: 29"