National Public Seating MT60O-PBTMCR 60" Octagonal Mobile Particleboard Cafeteria Table with Chrome Frame and T-Molding Edge
Item number  386mt60opbtcMFR number  MT60O-PBTMCR
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Phenolic backer adds sanitary protection and can be power washed
  • Casters lift off the floor to prevent rolling during use
  • Automatic down lock ensures engagement every time table is completely opened
  • EasyLift torsion bar allows the table to be folded or unfolded by one person
  • Heavy duty, non-marring casters can each support up to 275 lb.
Quality Rating:
UPC Code:400013268600
National Public Seating MT60O-PBTMCR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
123 lb.
Length
60 Inches
Width
60 Inches
Height
29 Inches
Folded Length
19 Inches
Folded Width
62 1/2 Inches
Folded Height
42 3/4 Inches
Casters
With Casters
Features
ADA Compliant Folding Made in America Mobile
Frame Material
Steel
Max Seating Capacity
6 - 8 Chairs
Shape
Octagon
Style
Particleboard Core
Tabletop Material
Laminate
Type
Cafeteria Tables without Seating
National Public Seating MT60O-PBTMCR Details
Outfit your cafeteria with convenient, easy to move, lunchtime seating thanks to the National Public Seating MT60O-PBTMCR 60" octagonal mobile particleboard cafeteria table! This durable table is constructed of a particleboard core with a vinyl t-molding edge. Constructed to stand up to the rigors of daily institutional use, each table boasts sturdy 16 gauge aprons and legs.
The table is able to be fully folded upright for movement and storage, locked in a partially folded position for easy cleaning, or fully opened for use. The table boasts a set of 4" diameter, heavy duty non-marking hard rubber ball bearing casters, each with a minimum rated weight capacity of 275 lb. When the table is fully opened, the 4" wide casters lift off of the ground to prevent rolling during use, and for added safety, a 1" gap between the table's inner leaves helps to protect against pinched fingers.
Overall Dimensions - Opened
Length: 60"
Width: 60"
Height: 29"
Overall Dimensions - Folded
Length: 19"