National Public Seating MT48Q-MDPECR 48" Square Mobile MDF Cafeteria Table with Chrome Frame and ProtectEdge
Item number  386mt48qmdpcMFR number  MT48Q-MDPECR
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Phenolic backer adds sanitary protection and can be power washed
  • Casters lift off the floor to prevent rolling during use
  • Automatic down lock ensures engagement every time table is completely opened
  • EasyLift torsion bar allows the table to be folded or unfolded by one person
  • Sanitary ProtectEdge prevents food from being trapped between the laminate and edge
Quality Rating:
UPC Code:400013267009
National Public Seating MT48Q-MDPECR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
103 lb.
Length
48 Inches
Width
48 Inches
Height
29 Inches
Folded Length
19 Inches
Casters
With Casters
Features
ADA Compliant Folding Made in America Mobile
Frame Material
Chrome
Max Seating Capacity
4 - 6 Chairs
Shape
Square
Style
MDF Core
Type
Cafeteria Tables without Seating
National Public Seating MT48Q-MDPECR Details
Outfit your cafeteria with convenient, easy to move, lunchtime seating thanks to the National Public Seating MT48Q-MDPECR 48" square mobile MDF cafeteria table! This durable table is constructed of an MDF core with a ProtectEdge finish to prohibit trapped food and bacteria. Constructed to stand up to the rigors of daily institutional use, each table boasts sturdy 16 gauge aprons and legs.
The table is able to be fully folded upright for movement and storage, locked in a partially folded position for easy cleaning, or fully opened for use. The table boasts a set of 4" diameter, heavy duty, non-marking, hard rubber ball bearing casters, each with a minimum rated weight capacity of 275 lb. When the table is fully opened, the 4" wide casters lift off of the ground to prevent rolling during use, and for added safety, a 1" gap between the table's inner leaves helps to protect against pinched fingers.
Overall Dimensions - Opened
Length: 48"
Width: 48"
Height: 29"
Overall Dimensions - Folded
Length: 19"
Width: 48"