Mi-T-M Work Pro Series WP-4200-0MKB Cold Water Pressure Washer with Kohler Engine - 4,200 PSI; 3.4 GPM
Item number  863wp42000mkbMFR number  WP-4200-0MKB
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Powerful Kohler CH440 OHV engine; direct drive transmission
  • Produces up to 4,200 PSI and 3.4 GPM
  • Includes 3 quick connect nozzles, 50' hose, and 36" lance with trigger gun
  • Durable, powder-coated steel frame
  • 10" flat-free tires guarantee easy mobility
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400016541885
Works With
Mi-T-M Corporation WP-4200-0MKB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
164 lb.
Length
40 Inches
Width
22 1/2 Inches
Height
24 1/2 Inches
Hose Length
50 Feet
Application
Commercial
Engine Make
Kohler
Engine Size
429 cc
Features
Built-In Detergent Injector Made in America Pressure Relief Start
Flow Rate
3.4 GPM
Installation Type
Mobile
Material
Steel
Number of Nozzles
3
Power Type
Gas
PSI
4,200 PSI
Pump Type
Mi-T-M
Style
Cold Water
Transmission Type
Direct Drive
Type
Pressure Washers
Water Temperature
Cold
Mi-T-M Corporation WP-4200-0MKB Details
Tackle tough dirt and grime with this Mi-T-M Work Pro Series pressure washer. This unit features a powerful 429cc Kohler CH440 OHV engine and Mi-T-M pump with a direct drive transmission to ensure reliable, long-lasting performance. It produces up to 4,200 PSI and 3.4 GPM, providing the power you need to knock out even the toughest stains. This model comes fully equipped with a 50' wire-braided hose, 36" lance with trigger gun, detergent nozzle, and 2 quick connect nozzles that provide 15 and 25 degrees of spray radius.
This pressure washer boasts a sturdy, powder-coated steel frame to withstand heavy use. This portable washer sits atop two 10" flat-free tires, making it easy to transport around your jobsite. To ensure operator safety, the pump has a thermal relief valve and pressure relief start to protect against pressure and heat buildup, while the in-line water strainer protects the pump from harsh contaminants. A low-pressure detergent injector is built into the pump for instances where soap is needed. Take your cleaning operation to the next level with this Work Pro Series pressure washer!
Kit Includes:
- Mi-T-M Work Pro Series pressure washer
- 50' hose
- 36" lance with trigger gun
- (3) Quick connect nozzles
Overall Dimensions:
Length: 40"