Mastercraft MD17E-DSOBV 17" Floor Sander with Vacuum - 175 RPM
Item number  973602140MFR number  602140
Out of Stock
Usually Ships in 2-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Sands hardwood floors while collecting over 90% of airborne sawdust
  • Powerful 1 1/2 hp motor with a rate of 175 RPM and 133 CFM
  • Oversized handle grips ensure comfortable use
  • Rubber skirt captures small particles to prevent them from going airborne
  • Includes a 25’ power cord with a water-resistant jacket; 120V, 1 phase
UPC Code:400015902335
Works With
Mastercraft USA 602140 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
122.97 lb.
Power Cord Length
25 Feet
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Color
Red Silver
Features
Made in America With Vacuum
Horsepower
1 1/2 hp
Material
Steel
Pad Size
17 Inches
Power Type
Corded Electric
RPM
175 RPM
Type
Floor Sander
Mastercraft USA 602140 Details
Efficiently sand your wood floors with this Mastercraft MD17E-DSOBV 17" dustless floor sander with vacuum! Built for indoor use, this unit is designed to prepare and restore hardwood floors. Thanks to the built-in vacuum, it allows you to sand your floors while simultaneously collecting sawdust. This machine has a permanently lubricated triple-planetary gear system made of durable steel. Plus, it has a powerful 1 1/2 hp motor with a rate of 175 RPM and 133 CFM for efficient use.
This machine boasts quiet operation for sound sensitive environments, and it has a top-fill vacuum design to maintain maximum performance even when the filter bag is full. It captures over 90% of airborne sawdust, and it also boasts a rubber skirt to capture small particles and prevent them from going airborne. It has a reusable cloth filter and a secondary filter to collect particulates. Plus, it has 49" of waterlift for an efficient clean.
This unit is comfortable to operate with oversized handle grips, and it features flexible dual triggers for right- or left-handed operation. For safe use, this unit has non-conductive safety lockouts to prevent the unit from accidentally starting. This machine comes with a 25' 3-wire power cord with a water-resistant jacket, making it safe and easy to maneuver around your facility. It is complete with 5" wheels for easy transport. This unit requires a 120V, 1 phase electrical connection for operation.
Kit Includes:
- (1) 1 1/2" swivel connector
- (1) 5' vinyl hose
- (1) Cloth filter
- (1) Bag filter
- (1) Rubber skirt
Overall Dimensions:
Width: 17"