Little Giant 24" x 48" x 34 1/2" Heavy-Duty Lipped 2-Shelf Cushion-Load Steel Merchandise Collector Truck with 10" Solid Rubber GL-2448-10SR
Item number  719gl244810srMFR number  GL-2448-10SR
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable, fully welded steel construction
  • Includes (2) 24" x 48" shelves with a 1,500 lb. capacity
  • Shelves include 1 1/2" retaining lips to securely contain loads
  • Features an 18" clearance between shelves
  • (4) 10" cushion-load solid rubber wheels, 2 rigid and 2 swivel, for smooth mobility
UPC Code:400016889079
Little Giant GL-2448-10SR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
134 lb.
Length
48 Inches
Width
24 Inches
Height
34 1/2 Inches
Adjustable Height
Fixed
Lip Height
1 1/2 Inches
Capacity
1,500 lb.
Cart Type
Heavy Duty Utility Carts
Caster Size
10 Inches
Casters
With Casters
Clearance
18 Inches
Color
Gray
Features
Lipped / Tub Shelves Made in America
Finish
Powder-Coated
Handle
With Handle
Material
Metal Steel
Number of Shelves
2 Shelves
Style
Open
Type
Carts Trucks
Usage
Heavy Duty
Little Giant GL-2448-10SR Details
Easily transport items in your industrial or commercial facility with this Little Giant merchandise collector truck. This unit is constructed of fully welded steel to withstand tough environments. The (2) 24" x 48" shelves provide ample space for merchandise, and they include 1 1/2" retaining lips to securely contain small supplies and parts. For ample storage space, there is an 18" clearance between shelves.
This truck boasts a 1,500 lb. capacity to hold heavy items. It rides on (4) 10" cushion-load, puncture-proof solid rubber wheels, 2 rigid and 2 swivel, for smooth mobility over rough or uneven terrain. The raised handle ensures easy maneuverability around your facility. Efficiently transport product with this reliable merchandise collector truck.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 24"