Little Giant 800 lb. Hand Truck with Foot Kick, Continuous Handle, and 10" Flat-Free Wheels TF-200-10FF
Item number  719tf20010ffMFR number  TF-200-10FF
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty 14 gauge tubular steel frame; 800 lb. capacity
  • 14” x 12” reinforced nose plate for easy loading and unloading
  • Includes a foot kick to help slide underneath your load
  • Easy to maneuver with 47” high continuous handle
  • (2) 10” flat-free wheels for easy mobility
UPC Code:400015795906
Other Products from this Line
Little Giant TF-200-10FF Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
38 lb.
Capacity
800 lb.
Capacity Rating
Heavy Duty
Casters
With Casters
Color
Green
Features
Made in America
Handle
Continuous Handle
Material
Steel
Power Type
Manual
Type
Hand Trucks
Usage
Heavy Duty
Wheel Size
10 Inches
Wheel Type
Flat-Free
Little Giant TF-200-10FF Details
Quickly and easily move heavy loads with this Little Giant 800 lb. hand truck TF-200-10FF! Ideal for industrial facilities and commercial workspaces, this truck boasts an 800 lb. capacity to securely haul heavy items. It boasts a heavy-duty 14 gauge tubular steel frame with 4 curved ribs for a secure hold. With 29" stair glides, this truck will easily maneuver up and down the stairs.
This unit features a 14" x 12" reinforced nose plate for easy loading and unloading and to hold objects in place during transport. For extra leverage, it includes a foot kick to help get underneath your load. Simply tilt the truck back and use your foot to push the base forward. This unit also includes a 47" high continuous handle for simple steering. It is complete with (2) 10" flat-free wheels for easy mobility around your facility.