Krowne Royal Series KR19-M42R 19" x 42" Underbar Combination Ice Bin with 12" Bottle Storage and Right-Side Bin - 92 lb.
Item number  75bkr19m42rMFR number  KR19-M42R
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Durable 20 gauge stainless steel construction
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1 5/8” tubular 16 gauge stainless steel legs with gray plastic bullet feet
  • Bin has 92 lb. capacity, 12” deep liner, and 1” IPS center drain
  • Includes 12" deep bottle storage section with 1" NPS center drain
UPC Code:400017601953
Other Products from this Line
Krowne KR19-M42R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
108 lb.
Length
42 Inches
Width
19 Inches
Height
36 1/2 Inches
Ice Bin Length
30 Inches
Small Compartment Length
12 Inches
Ice Bin Width
15 Inches
Small Compartment Width
15 Inches
Ice Bin Depth
12 Inches
Small Compartment Depth
Backsplash Height
6 1/2 Inches
Work Surface Height
30 Inches
Capacity
92 lb.
Color
Silver
Drain Opening
1 Inch
Features
Bottle Storage Insulated Made in America NSF Certified With Backsplash
Gauge
16 - 20 Gauge
Installation Type
Freestanding
Insulation Material
Polyurethane Foam
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Product Line
Krowne Royal Series
Type
Ice Bins Without Cold Plate
Krowne KR19-M42R Details
Enhance your bar or restaurant's efficiency with this Krowne Royal Series combination underbar ice bin! Crafted from durable 20 gauge stainless steel, this ice bin is built to withstand the rigors of a busy commercial kitchen or bar. The foamed-in-place polyurethane insulation ensures that your ice stays cold and ready for use, while the 1 5/8" tubular 16 gauge stainless steel legs with gray plastic bullet feet provide stability and support, even in high-traffic areas. Plus, the 12" deep bottle storage section with 1" NPS center drain is insulated and great for holding wire racks or bottle wells (sold separately) to store up to six bottles!
With a generous 92 lb. capacity, a 12" deep liner, and a 1" IPS center drain, this underbar ice bin is designed for optimal functionality. The included backsplash not only keeps your establishment safe and clean by preventing spills and splashes, but it also adds a sleek and professional touch to your bar setup. Whether you're running a bustling bar, restaurant, or catering service, this Krowne Royal Series combination underbar ice bin is the superior choice for your establishment for keeping drinks cold and customers happy!
Overall Dimensions:
Length: 42"
Width: 19"
Height: 36 1/2"
Work Surface Height: 30"
Backsplash Height: 6 1/2"
Capacity: 92 lb.
Ice Bin Dimensions:
Length: 30"
Width: 15"
Depth: 12"
Bottle Storage Dimensions:
Length: 12"
Width: 15"
Depth: 12"