Imperial Range IHPA-6-36-E 36" Electric 6 Burner Hot Plate - 240V, 3 Phase
Item number  974ihpa636eeMFR number  IHPA-6-36-E
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Features (6) 9" solid, flat round plates for even heating
  • Durable and sleek welded stainless steel exterior
  • Infinite heat controls for easy, flexible operation
  • Includes a 5” landing edge for plating food
  • Solid top prevents spills for easy cleaning; 240V, 3 phase
UPC Code:400015338196
Works With
Imperial Range IHPA-6-36-E Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
210 lb.
Width
36 Inches
Depth
31 3/8 Inches
Height
10 3/4 Inches
Burner Diameter
9 Inches
Amps
38 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
12,000 Watts
Burner Style
French
Control Type
Infinite
Installation Type
Countertop
Number of Burners
6 Burners
Number of Controls
6 Controls
Power Type
Electric
Imperial Range IHPA-6-36-E Details
Upgrade your restaurant's cooking capabilities by adding this Imperial Range IHPA-6-36-E 36" electric 6 burner hot plate to your commercial kitchen. With (6) 9" round plate elements, this unit allows you to cook six stock pots or fry pans at the same time with maximum pan contact. The plates provide a solid flat surface for quick and even heating and they are operated by infinite heat controls for easy, flexible operation.
The unit has a durable stainless steel construction with welded and polished seams, and a solid top that prevents spills for easy cleaning. The cast aluminum control knobs include heat protection grips to protect users hands, while a large 5" landing edge provides a convenient place to plate food. Complete with 4" adjustable stainless steel legs, this unit can be easily placed on an equipment stand or refrigerated base. This unit requires 240V, 3 phase electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 31 3/8"
Height: 10 3/4"
Attention CA Residents:
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
1.0
Rated 1 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • technician
  • imperial
  • parts
  • plates
  • unit
  • working
  • hot
  • brand
  • call
  • calls
Showing 1 of 1 review
Review by
Jenya S.
Posted on 08/06/2025
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Voltage:
240V, 3 Phase