Howard McCray SC-OS30E-5C-B-LED 30E Series 63" Black Endless 3-Shelf Horizontal Open Air Curtain Merchandiser - 115V
Item number  27bos30e5cbMFR number  SC-OS30E-5C-B-LED
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Heavy-gauge steel super structure with a black exterior and interior
  • Bright LED lighting illuminates product
  • Includes (2) 7" deep step shelves and 1 main deck shelf
  • Easy-to-use electronic temperature control with automatic air defrost
  • Features removable end panels to create a continuous display with multiple units
UPC Code:400017746197
Howard-McCray SC-OS30E-5C-B-LED Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
500 lb.
Width
63 Inches
Depth
30 Inches
Height
44 Inches
Shelf Depth
7 Inches
Amps
16 Amps
Voltage
115 Volts
Access Type
Open
Capacity
91 cu. ft.
Casters
Without Casters
Color
Black
Display Case Type
Refrigerated
Features
Bumpers Digital Temperature Controller LED Lighting Made in America
Horsepower
3/4 hp
Installation Type
Freestanding
Insulated
With Insulation
Interior Color
Black
Material
Stainless Steel
Number of Shelves
3 Shelves
Plug Type
NEMA 5-20P
Power Type
Electric
Product Line
Howard McCray 30E Series
Refrigerant Type
R-513A
Service Type
Self Service
Style
Horizontal
Temperature Range
36 - 40 Degrees F
Type
Merchandisers
Howard-McCray SC-OS30E-5C-B-LED Details
Neatly display refrigerated grab-and-go items with this Howard McCray 30E series merchandiser. Perfect for convenience stores, grocery marts, and cafes, this merchandiser can display a wide variety of items. It features an open air design for easy access to product, and it includes (2) 7" deep step shelves and 1 main deck shelf to display and organize your refrigerated goods. This unit features bright LED lighting across the top to best showcase your offerings. It also includes clear curved plexiglass end panels for increased product visibility. These end panels are removable, allowing you to install multiple units side by side for a continuous look.
This unit has a heavy-gauge steel super structure with a black exterior and interior. The interior includes a perforated rear wall for even air distribution and removable floor pans. The exterior boasts a 1" bumper to protect against bumps from shopping carts, and it has a removable front grille for easy cleaning and servicing. This merchandiser has an electronic digital controller to monitor the current temperature and make adjustments. Its automatic air defrost activates every 4 hours to maintain balanced temperatures.
This merchandiser operates using a 3/4 hp self-contained refrigeration system and R-513A refrigerant, and it maintains temperatures from 36 to 40 degrees Fahrenheit. Its foamed-in-place CFC insulation helps retain cold air, while the low-velocity fans below the deck area ensure an even airflow. It also boasts high-efficiency air screen technology to maintain cool cabinet temperatures. This unit includes a drain, an electric condensate pan, and a night cover. It requires a 115V electrical connection for operation, and it comes with a cord and plug.
Overall Dimensions:
Width: 63"
Depth: 30"
Height: 44"