Howard McCray SC-OD42I-5-B-LED 60" Black 3-Shelf High Island Open Air Curtain Merchandiser - 115/208-230V
Item number  27bod42i5bMFR number  SC-OD42I-5-B-LED
Product Overview
  • Durable steel construction with a black exterior and interior
  • Bright LED lighting illuminates product
  • Includes 3 adjustable stainless shelves with price tag molding
  • Heavy-duty clear plexiglass front rail increases product visibility
  • Easy-to-use electronic temperature control with automatic air defrost
UPC Code:400017184678
Howard-McCray SC-OD42I-5-B-LED Specs
Shipping Weight
680 lb.
Width
60 Inches
Depth
42 Inches
Height
60 Inches
Amps
15 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
115/208 Volts 230 Volts
Capacity
87.5 cu. ft.
Horsepower
1 1/2 hp
Plug Type
NEMA L14-20P
Style
Island
Temperature Range
34 - 38 Degrees F
Type
Merchandisers
Howard-McCray SC-OD42I-5-B-LED Details
Neatly display refrigerated grab-and-go items with this Howard McCray merchandiser. Perfect for convenience stores, grocery marts, and cafes, this merchandiser is great for displaying a variety of items. It features an open air design for easy access to product, and it has 4 levels to neatly display and organize your refrigerated goods. Its 3 stainless steel shelves are adjustable in 1" increments and include price tag molding to display product information. This unit features bright LED lighting on each shelf and across the top to best showcase your offerings. It also includes a heavy-duty clear plexiglass front rail for increased product visibility.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 42"
Height: 60"