Hallowell 96" x 24" x 123" Marine Blue / Light Gray 3-Level Bulk Rack Add-On with Particleboard Decking HBR9624123-3A-P-PB
Item number  434hbr9624apbMFR number  HBR9624123-3A-P-PB
Usually Ships in 10 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14-gauge cold rolled steel welded uprights and beams with 10-gauge steel brackets
  • Marine blue frame and light gray beams with corrosion-resistant finish
  • Beams adjustable on 3" centers
  • Particleboard decking is cost-effective and eco-friendly
  • Add-on kit includes 1 upright frame and 3 levels of shelf beams
UPC Code:400016663709
Works With
Hallowell HBR9624123-3A-P-PB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
264.3 lb.
Length
96 Inches
Width
24 Inches
Height
123 Inches
Capacity
9,000 lb.
Capacity (per Shelf)
Color
Blue Gray
Features
Adjustable Decking Included Made in America
Finish
Powder-Coated
Gauge
10 - 14 Gauge
Installation Type
Freestanding
Material
Particle Board Steel
Number of Shelves
3 Shelves
Orientation
Horizontal
Shape
Rectangle
Thickness
5/8 Inch
Type
Bulk Rack Add-Ons Bulk Racks Racks
Hallowell HBR9624123-3A-P-PB Details
The upright frame, shelf beams, and front-to-back bracing are all made from 14-gauge cold rolled steel, with 10-gauge steel prong brackets welded onto the ends of each beam. The frame post is roll formed into a 1 1/2" x 2 15/16" tubular section and includes 3/8" x 7/8" rectangular slots to receive shelf clips for added storage versatility. Each shelf beam is formed into a channel shape with slots for the front-to-back angled channel bracing. All beams are adjustable on 3" centers, allowing you to customize the perfect storage solution for your needs. This versatile design provides room for expansion should you wish to add more levels to your rack (additional levels sold separately).
Overall Dimensions:
Length: 96"
Width: 24"
Height: 123"
Individual Shelf Capacity: 3,000 lb.
Capacity: 9,000 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • GreenGuard
    GreenGuard
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.