Item number  270fa68nbsdMFR number  FA68NBS-D
Contact us or for pricing
Start a Live ChatMon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-gauge 300 series stainless steel top with a 6" backsplash
  • Each drawer fits (2) 12" x 20" food pans up to 6" deep
  • Forced air system ensures an even distribution of cold air
  • Automatic, non-electric condensate evaporator saves energy
  • Field rehingeable, self-closing door with magnetic snap-in gaskets
UPC Code:400016951356
Works With
Continental Refrigerator FA68NBS-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
520 lb.
Width
68 Inches
Depth
36 5/16 Inches
Height
40 1/2 Inches
Power Cord Length
10 Feet
Interior Width
17 Inches
Interior Depth
30 Inches
Interior Height
Amps
7 Amps
Hertz
50/60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
22 cu. ft.
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Deep Depth Field-Reversible Doors Made in America NSF Certified With Backsplash
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Type
Freezers Prep Refrigeration
Continental Refrigerator FA68NBS-D Details
This Continental Refrigerator worktop freezer creates an extra workspace while keeping your cold and frozen ingredients within reach. The heavy-gauge 300 series stainless steel top is ideal for preparing your most requested dishes, and it has a 6" backsplash to protect the wall from splatters. The 4 drawers each accept (2) 12" x 20" food pans up to 6" deep which, when combined with the half door section above the condensing unit, give you a total of 22 cu. ft. of storage capacity. The spring-loaded, self-closing door ensures that your unit closes properly, while the magnetic snap-in door and drawer gaskets provide a secure seal. The door is field rehingeable for greater versatility during installation. Smooth, polished chrome handles make it easy to open the door and drawers.
The cabinet features a stainless steel top, front, and sides with a galvanized steel rear and grill. The interior is made of aluminum, and it has 2" non-CFC polyurethane foam insulation to maintain interior temperatures and to provide additional structural strength. A 1/2 hp condensing unit allows this freezer to maintain proper storage temperatures even in kitchens where ambient temperatures reach 100 degrees Fahrenheit. The refrigeration system uses R-290 refrigerant and a forced air system to circulate cold air for even temperature distribution.
Other features of this refrigeration system include the automatic, non-electric condensate evaporator that helps save energy, the plasticized fin evaporator coil, and the automatic defrost function. An added benefit is the location of the refrigeration system on the side of the unit, which makes it easy to reach for maintenance and cleaning. This unit includes (4) 5" casters to easily move it away from the wall for thorough cleaning and maintenance. It comes complete with an electronic controller with a digital display and a hi-low alarm. This freezer requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 68"
Depth: 36 5/16"
Height: 40 1/2"
Capacity: 22 cu. ft.
Interior Dimensions (Over Condenser):
Width: 17"
Depth: 30"
Height: 12 1/2"
Attention CA Residents:
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Field-Reversible Doors
    Field-Reversible Doors
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.