Follett DEV1160SG-56-BG 56" Ice Storage Bin with Bagger Kit - 1170 lb.
Item number  2301160s56bgMFR number  DEV1160SG-56-BG
Usually Ships in 2-3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • SmartGATE ice shield to safely control ice flow
  • Stainless steel exterior; corrosion-resistant polyethylene interior
  • Includes 10 lb. capacity ice bagger kit, scoop, rake, and probe
UPC Code:400010860470
Works With
Follett Corporation DEV1160SG-56-BG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
553 lb.
Width
56 Inches
Depth
39 Inches
Height
74 1/2 Inches
Bagger Kit Width
11 Inches
Bagger Kit Depth
13 3/5 Inches
Bagger Kit Height
29 Inches
Bagger Kit Capacity
10 lb.
Bin Storage Capacity
1,170 lb.
Features
Made in America NSF Certified With Bagger Kit
Liner Material
Polyethylene
Material
Stainless Steel
Type
Ice Bins
Follett Corporation DEV1160SG-56-BG Details
For large capacity ice storage and advanced ice shield technology, choose this Follett DEV1160SG-56-BG 56" ice storage bin with bagger kit! It boasts a 1170 lb. capacity and comes standard with all the accessories you need to safely and easily transport large loads of ice! Plus, its bagger kit makes manually bagging ice a breeze!
- Stainless steel exterior construction; non-corroding polyethylene liners, snouts and lift door
- PowerHinge door locks open in 3 positions to prevent unexpected closures
- First ice made is first ice used to deliver fresh, clean-tasting ice
- Rectangular design facilitates transfer into beverage dispensers, wait stations and ice wells
- Ice flows smoothly through chute into ice carrier when chute door is open
- 1" FPT drain fitting under bin
Overall Dimensions:
Left to Right: 56"
Front to Back: 39"
Height: 74 1/2"
Volume: 37.3 cu. ft.
Bagger Kit Dimensions:
Left to Right: 11"
Front to Back: 13 3/5"
Height: 29"