Eversteel by T&S S-0231-U12-CR Stainless Steel Wall-Mount Double Pantry Faucet with 12" Swing Nozzle, 10" ULTRARINSE Sprayer Arm, and Cerama Cartridges
Item number  510s0231u12crMFR number  S-0231-U12-CR
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" swing nozzle and 10" ULTRARINSE spray arm
  • Lock washer provided for rigid application
  • Convenient wall-mount configuration
  • Durable stainless steel construction with a brushed finish
  • Color-coded lever handles for simplified temperature identification
UPC Code:400018170229
Works With
T&S Brass and Bronze Works S-0231-U12-CR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
6.38 lb.
Spout Length
12 Inches
Sprayer Arm Length
10 Inches
Faucet Width
12 5/8 Inches
Faucet Height
10 1/8 Inches
Cartridge Type
Ceramic
Faucet Centers
Features
ADA Compliant NSF Certified
Finish
Brushed
Flow Rate
1.5 GPM
Handle Type
Lever
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pressure Rating
20 - 125 PSI
Product Line
Eversteel by T&S
Rough In
8 Inches
Spout Type
Swing
Sprayer
With Sprayer
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Faucets
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0231-U12-CR Details
This Eversteel by T&S stainless steel wall-mount double pantry faucet with 12" swing nozzle is an excellent choice for any establishment looking to upgrade their cleaning process! This 8" wall-mount mixing faucet is built with adjustable centers from 7 3/4" to 8 1/4" and stainless steel 1/2" NPT female eccentric inlets with 2" flanges. A lock washer is provided for rigid application, and quarter-turn Cerama cartridges with check valves work to prevent the crossflow of water to optimize performance. The stainless steel ceramic cartridges are durable and resists chemicals.
The 12" swing nozzle provides generous clearance, allowing you to complete handwashing and dishwashing tasks with ease and precision to maintain proper sanitation procedures. Plus, a 10" ULTRARINSE 1.5 GPM multiple tip spray arm is included for added versatility. This faucet has a durable stainless steel construction with a brushed finish. Plus, stainless steel lever handles with color-coded indexes offer clearly visible temperature identification at a glance. The Series 1 stream regulator outlet maintains precise control of water pressure and reduces fluctuations to keep things running smoothly. This faucet has a 40-140 degrees Fahrenheit temperature range and a 20-125 PSI pressure range.
Overall Dimensions:
Spout Length: 12"
Sprayer Arm Length: 10"