Enjay 1/2-18SG12 18" Fold-Under 1/2" Thick Gold Square Cake Drum - 12/Case
Item number  245g12fu18sMFR number  1/2-18SG12
Ships free withLearn More
Quantity Discounts
  • Gold color complements your cake decorations
UPC Code:625475027699
Works With
Enjay Converters 1/2-18SG12 Specs
Quantity
12/Case
Shipping Weight
9.6 lb.
Cake Drums
Enjay Converters 1/2-18SG12 Details
Provide a stable foundation for your cake and easily insert it in a box with this Enjay 1/2-18SG12 18" fold-under corrugated 1/2" thick gold square cake drum. This durable square supports and carries even the heaviest cakes. Plus, its top features a bright, gold coloring that ensures your vibrant, colorful icings and intricate designs stand out for a stunning appearance. Add this cake drum to your bakery, grocery store, or market for quality cake support!
This cake drum is designed specifically for use beneath cakes being transported or displayed. This cake drum works well with 18" square cakes in particular and has a fold-under feature, adding to the sleek design. It boasts a foil top to resist grease and stop it from seeping into the cardboard, and the foil is also embossed for an attractive design. So there is no need to modify your moist cake recipe or refrain from using your signature sweet buttercream icing, this greaseproof drum can handle it!
Overall Dimensions:
Length: 18"
Width: 18"
Resources for Enjay Converters 1/2-18SG12
Size:
12" x 12"
Perfect size and shape for our Minecraft themed cakes. Sturdy enough for multiple tiers and fit exactly into our 12 inch boxes. Always keep these in stock!
Size:
10"
Arlene M.
White
14" x 14"
Silver
10"
Lauren W. from Sweet - A - Licious
14" x 14"
These cake drums fit perfectly inside the 14 inch cake box. I usually put a 8 or 10 or 12 inch cake on top of it depending on how much room I need on the board for decorations.
Feraz A. from Frenchys Cake Designs
Black
14"
Milka L.
14" x 14"
Shana E. from Just Velvet
Gold
12"
Elizabeth C. from Sweets By Nonnie
Silver
14"
Ikeda H.
Red
14" x 14"
Athenia P. from Sweet Treats Delight
16" x 16"
This cake drum looks do grand once you have a 12 inch cake on the base. I really love the fact that I can do more on the board decoration wise.