Item number 245g12fu10sMFR number 1/2-10SG12
|---|
Auto Reorder
Usually ships in 1 business day
UPC Code:625475037353
Provide a stable foundation for your cake and easily insert it in a box with this Enjay 1/2-10SG12 10" fold-under 1/2" thick gold square cake drum. This durable square supports and carries even the heaviest cakes. Plus, its top features a bright, gold coloring that ensures your vibrant, colorful icings and intricate designs stand out for a stunning appearance. Add this cake drum to your bakery, grocery store, or market for quality cake support!
This cake drum is designed specifically for use beneath cakes being transported or displayed. This cake drum works well with 10" square cakes in particular and has a fold-under feature, adding to the sleek design. It boasts a foil top to resist grease and stop it from seeping into the cardboard, and the foil is also embossed for an attractive design. So there is no need to modify your moist cake recipe or refrain from using your signature sweet buttercream icing, this greaseproof drum can handle it!
Overall Dimensions:
Length: 10"
Width: 10"
Height: 1/2"
This item was manufactured without intentionally added PFAS substances.
Frequently Asked Questions From Customers
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Perfect size and shape for our Minecraft themed cakes. Sturdy enough for multiple tiers and fit exactly into our 12 inch boxes. Always keep these in stock!
1 out of 1 found this review helpful
These cake drums fit perfectly inside the 14 inch cake box. I usually put a 8 or 10 or 12 inch cake on top of it depending on how much room I need on the board for decorations.
This cake drum looks do grand once you have a 12 inch cake on the base. I really love the fact that I can do more on the board decoration wise.