Eagle Group WSP15120 15" x 120" Stainless Steel Wall Mounted Shelf with Pot Rack and 10 Double Prong Hooks
Item number  575wsp15120MFR number  WSP15120
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable stainless steel construction featuring a 16 gauge type 430 stainless steel shelf
  • Rolled front edge and upturn on the rear and ends
  • Includes 10 removable double prong hooks
  • Easily mounts to a wall for convenient storage
  • Ample shelf space to store pots, pans, or dry goods
UPC Code:400012886003
Eagle Group WSP15120 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
119 lb.
Length
120 Inches
Width
15 Inches
Height
10 Inches
Color
Silver
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Material
Stainless Steel
Number of Hangers
10 Hangers
Style
Solid
Type
Wall Shelves
Eagle Group WSP15120 Details
Keep your most used cookware organized and accessible with this Eagle Group WSP15120 stainless steel wall mounted shelf with pot rack! The 15" x 120" shelf provides ample storage for spices, boxes of gloves, small kitchen tools, and other commonly use items, while the pot rack bar comes with 10 double prong hooks to keep all of your pots and pans within easy reach. Plus, the hooks are removable, allowing you to configure your rack to fit your operation's needs.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 15"
Height: 10"