Eagle Group WBGR12-22 2200 Series 12" Modular Glass Rack Storage Unit with Recessed Worktop
Item number  575wbgr1222MFR number  WBGR12-22
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Compatible with a variety of glass racks
  • 1/2" I.P.S. drain prevents water buildup
UPC Code:400011037567
Eagle Group WBGR12-22 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
18 lb.
Length
12 Inches
Width
24 Inches
Height
33 1/2 Inches
Backsplash Height
3 1/2 Inches
Work Surface Height
30 Inches
Backsplash
With Backsplash
Drain Size
1 1/2 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Product Line
2200 Series
Top Style
Recessed
Type
Glass Rack Storage Units
Eagle Group WBGR12-22 Details
Store your glassware next to your underbar equipment for easy access with the Eagle Group WBGR12-22 2200 Series 12" modular glass rack storage unit! This storage unit is the ideal size to hold a variety of racks full of clean glasses so your bartenders can quickly grab them to serve drafts or mixed drinks. The recessed top helps make it easier to retrieve glasses while the stainless steel front and backsplash provide long-lasting durability, and a 1 1/2" I.P.S. stainless steel drain siphons away any leftover water from a washing cycle so your glasses can air dry while they're stored. For reliable support, this modular unit is mounted on 1 5/8" O.D. galvanized tubular legs with adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Length: 12"
Width: 24"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"