Eagle Group T30144SE 30" x 144" Stainless Steel Work Table with Undershelf
Item number  575t30144seMFR number  T30144SE
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14 gauge type 304 stainless steel sound deadened top
  • Great for prep and storage areas
  • 18 gauge type 304 stainless steel undershelf and legs with stainless steel bullet feet
  • 1 1/2" rolled rim on front and rear
UPC Code:400011279073
Works With
Eagle Group T30144SE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
224 lb.
Length
144 Inches
Width
30 Inches
Height
35 1/8 Inches
Backsplash
Without Backsplash
Features
Made in America NSF Certified With Undershelf
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Number of Legs
8 Legs
Size
30" x 144"
Stainless Steel Type
Type 304
Table Style
Undershelf
Tabletop Material
Stainless Steel
Type
Work Tables
Undershelf Construction
Usage
Heavy Duty
Eagle Group T30144SE Details
This Eagle Group T30144SE 30" x 144" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for heavy-duty food prep, butchering, and for use in moist environments! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) heavy gauge stainless steel 1 5/8" legs with stainless steel bullet feet provide support for the whole table, and an adjustable heavy gauge stainless steel undershelf gives you a place to keep extra supplies close at hand.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 30"
Height: 35 1/8"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • assemble
  • attach
  • easy
  • everything
  • needed
  • quality
  • simple
  • sturdy
  • table
  • undershelf
Showing 1 of 1 review
Review by
Marshall R.
Posted on 09/19/2018
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
72"
Width:
36"