Eagle Group T30144GTB-BS 30" x 144" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table with 4 1/2" Backsplash
Item number  57530144gtbbMFR number  T30144GTB-BS
Accessories & Options
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16 gauge type 430 polished stainless steel top ensures longevity
  • Heavy gauge 1 5/8" diameter galvanized steel legs for durability
  • 1" adjustable hi-impact plastic bullet feet provide stability
  • Patented uni-lok gusset system reduces lateral movement
  • Welded-on hat channels reinforce the worktop
  • 4 1/2" high, 90 degree backsplash protects nearby surfaces from messes
  • 1 1/2" diameter 180 degree rolled edge on front ensures safety and easy cleaning
  • Turned down edges provide for flush installations when required
UPC Code:400011328597
Works With
Eagle Group T30144GTB-BS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
146 lb.
Length
144 Inches
Width
30 Inches
Height
39 5/8 Inches
Backsplash Height
4 1/2 Inches
Work Surface Height
35 1/8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Capacity
1,500 lb.
Configuration
Straight
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Number of Legs
8 Legs
Stainless Steel Type
Type 430
Table Style
Open Base
Tabletop Material
Stainless Steel
Usage
Standard Duty
Eagle Group T30144GTB-BS Details
This Eagle Group T30144GTB-BS 30" x 144" work table boasts a durable 16 gauge, type 430 stainless steel top that's great for use in dry conditions as a food prep area, or for storing tools and ingredients! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table. Its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath. Plus, this work table has a 4 1/2" rear upturn and 1 1/2" rolled front edge.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 30"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 1/8"
Backsplash Height: 4 1/2"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • bought
  • easy
  • everything
  • happy
  • perfect
  • set
  • size
  • table
Showing 1 of 1 review
Review by
Chris M.
Posted on 11/17/2017
Rated 5 out of 5 stars
Length:
108"
Width:
24"