Eagle Group SR10-14-9.5-2 Two Compartment Stainless Steel Drop-In Sink with Deck Mount Faucet and Swing Nozzle - 10" x 14" x 9 1/2" Bowls
Item number  575sr1014952MFR number  SR10-14-9.5-2
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Seamless deep drawn sink bowls with large radius
  • Made of 18-gauge type 304 stainless steel
  • 10" x 14" x 9 1/2" compartments
  • Includes deck mount faucet with 8" long swing nozzle
  • Can be top or bottom mounted
UPC Code:400011304638
Works With
Eagle Group SR10-14-9.5-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
25 lb.
Length
24 3/4 Inches
Width
18 7/8 Inches
Height
9 1/2 Inches
Cutout Length
Cutout Width
Bowl Depth
9 1/2 Inches
Bowl Front to Back
14 Inches
Bowl Left to Right
10 Inches
Color
Silver
Edge Style
Flush
Faucet Centers
4 Inches
Features
Made in America
Gauge
18 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Drop-In
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Drop-In Sinks
Eagle Group SR10-14-9.5-2 Details
Easily wash and rinse dishes with the Eagle Group SR10-14-9.5-2 two compartment stainless steel drop-in sink. Featuring a one-piece, seamless, deep drawn sink bowl design, this sink has rounded large radius corners that not only look great, but are easy to keep clean. The deck mounted swing spout provides a steady stream of water and a 3 1/2" drain siphons away water quickly to prevent overflow. Two 10" x 14" x 9 1/2" compartments give you plenty of room and allow you to use one sink bowl for washing, and one for rinsing.
Overall Dimensions:
Left to Right: 24 3/4"
Front to Back: 18 7/8"
Height: 9 1/2"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 10"
Front to Back: 14"
Depth: 9 1/2"
Cutout Dimensions:
Top Mount: 23 1/4" x 17 1/2"
Bottom Mount: 23" x 14 7/8"