Eagle Group ICWB-24/30R Spec-Bar 2000® 90 Degree Right Full Inner Corner Workboard - 24" x 30"
Item number  575icwb2430rMFR number  ICWB-24/30R
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Used when an underbar lineup turns a corner
  • Made of 20 gauge type 304 stainless steel for durability and corrosion resistance
  • Right full inner corner
  • Designed to align with 24" deep Spec-Bar 2000® equipment
  • Includes a removable perforated insert for simple maintenance
  • Mounting clips are included for easy installation
  • 1 1/2" IPS drain
UPC Code:400012263125
Other Products from this Line
Eagle Group ICWB-24/30R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
50 lb.
Backsplash Height
8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Base Style
Open
Drain Size
1 1/2 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Material
Stainless Steel
Product Line
Spec-Bar 2000®
Type
Drainboard Corner Fillers
Usage
Premium
Eagle Group ICWB-24/30R Details
Close the gap between underbar equipment to eliminate wasted space while providing a uniform appearance with this Eagle Group ICWB-24/30R 24" x 30"right full inner corner workboard! This handy component is used when an underbar lineup turns a right inside corner at 90 degrees, effectively converting unused space into additional drainboard area that's complete with a 1 1/2" IPS drain and a removable perforated insert for simple maintenance. Compatible with other 24" Spec-Bar 2000® underbar equipment, this inner corner workboard even features an 8" high backsplash to protect walls from splashes and spills.