Eagle Group FBGR12-18 1800 Series 12" Modular Glass Rack Storage Unit with Flatboard Top
Item number  575fbgr1218MFR number  FBGR12-18
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Compatible with a variety of glass racks
  • 1/2" I.P.S. drain prevents water buildup
UPC Code:400011039363
Eagle Group FBGR12-18 Specs
Shipping Weight
18 lb.
Length
12 Inches
Height
33 1/2 Inches
Backsplash Height
4 Inches
Work Surface Height
29 7/8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Drain Size
1 1/2 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Product Line
1800 Series
Top Style
Flatboard
Type
Glass Rack Storage Units
Eagle Group FBGR12-18 Details
Store your glassware next to your underbar equipment for easy access with the Eagle Group FBGR12-18 1800 Series 12" modular glass rack storage unit! This storage unit is the ideal size to hold a variety of racks full of clean glasses so your bartenders can quickly grab them to serve drafts or mixed drinks. The flatboard top provides a level surface for drink preparation while the stainless steel front and backsplash provide long-lasting durability, and a 1 1/2" I.P.S. stainless steel drain siphons away any leftover water from a washing cycle so your glasses can air dry while they're stored. For reliable support, this modular unit is mounted on 1 5/8" O.D. galvanized tubular legs with adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Length: 12"
Width: 20"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 29 1/2"
Backsplash Height: 4"