Eagle Group DTC-48LR-16/3 16 Gauge Stainless Steel Left-to-Right Soil / Clean Dishtable Package
Item number  575dtc48lr163MFR number  DTC-48LR-16/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes both a 48” long soiled dishtable and a 48” long clean dishtable
  • Dishtables are constructed of 16 gauge type 304 stainless steel
  • Includes 8" high backsplashes and 3" high upturns
  • Soiled dishtable comes with a pre-rinse faucet and a pre-rinse basket with a slide bar
  • Outfitted with galvanized cross-braced legs and adjustable, non-marking feet
UPC Code:400015897204
Eagle Group DTC-48LR-16/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
159.5 lb.
Length
48 Inches
Width
30 Inches
Height
42 1/2 Inches
Bowl Depth
5 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Features
Made in America NSF Certified With Sink
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Stainless Steel Type
Type 304
Style
Straight
Type
Dishtable Packages
Eagle Group DTC-48LR-16/3 Details
Enhance your dishwashing process with this all-in-one Eagle Group DTC-48LR-16/3 16 gauge stainless steel left-to-right soil / clean dishtable package. This package includes both a 48" long soiled dishtable and a 48" long clean dishtable, allowing you to complete your entire workflow in one location. It offers left-to-right operation, meaning your soiled dishtable is on the left while the clean dishtable is on the right. For long-lasting durability, the tables are made of 16 gauge type 304 stainless steel.
The soiled dishtable comes equipped with a pre-rinse basket, a pre-rinse faucet, and a rubber scrap block to keep debris from falling through the drain hole. The pre-rinse basket is equipped with a slide bar to easily move heavy racks of soiled dishware. This package also includes a 42" wall-mounted tubular rack shelf. This shelf mounts above your clean dishtable to provide extra storage space. Both dishtables have 8" high backsplashes to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks. The 3" upturns on the remaining sides help contain excess water that drips from your dishes. Plus, the smooth 1 1/2" rounded edges help to make these tables safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges. The 1 5/8" diameter galvanized legs also come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dishracks. To remain level on an uneven floor, the non-marking bullet feet adjust up to 1".
Kit Includes:
- (1) 48" long soiled dishtable
- (1) 48" long clean dishtable
- (1) Pre-rinse faucet
- (1) Pre-rinse basket with slide bar
- (1) 42" wall-mounted rack shelf
- (1) rubber scrab block
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 30"