Eagle Group CDTR-120-14/3 Spec-Master 120" Right Side 14 Gauge 304 Series Stainless Steel Clean Dish Table
Item number  575cdr120143MFR number  CDTR-120-14/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
  • Made of 14 gauge type 304 stainless steel for long-lasting durability
  • Connects to the right side of a dish machine
  • 3" upturn with 1 1/2" raised rolled rim on the front and end to aid with drainage
  • Stainless steel legs with welded cross-bracing and adjustable stainless steel bullet feet
UPC Code:400013435682
Eagle Group CDTR-120-14/3 Specs
Shipping Weight
147 lb.
Length
120 Inches
Width
30 Inches
Gauge
14 Gauge
Installation Type
Right Side
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Style
Straight
Type
Clean Dishtables
Eagle Group CDTR-120-14/3 Details
Provide plenty of space to unload glass and dish racks from your dishwasher by adding this Eagle Group CDTR-120-14/3 Spec-Master 120" right side stainless steel clean dish table to your ware washing system. This table is made of 14 gauge type 304 stainless steel for greater durability and has an 8" backsplash to protect your walls from water damage and impact from ware washing racks. It also has a 3" upturn on the sides to help contain and drain away excess water that drips from your clean dishes. The smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
This dish table has a straight design and is made to connect to the right side of your dish machine. This means that the lip to connect this table to the dish machine is on the left-hand side while the legs are on the right-hand side. The 1 5/8" diameter stainless steel legs come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dish racks and adjustable metal feet so that you can level this table on an uneven floor. Each foot has 1" of adjustability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 120"
Front to Back: 30"