Eagle Group CDTCIR-48-14/3 48" Right Side 14 Gauge, Type 304 Stainless Steel Clean L-Shape Dishtable
Item number  575cdcir4843MFR number  CDTCIR-48-14/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
  • Made of 14 gauge, type 304 stainless steel for long-lasting durability
  • Connects to the right side of a dishmachine
  • 3" front and end upturn with 1 1/2" raised rolled rim to aid with drainage; 8" backsplash
  • 1 5/8" diameter galvanized legs with welded 1" diameter cross-bracing and non-marking feet
UPC Code:400013692986
Eagle Group CDTCIR-48-14/3 Specs
Shipping Weight
120 lb.
Length
48 Inches
Width
60 Inches
Gauge
14 Gauge
Installation Type
Right Side
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Style
L Shaped
Type
Clean Dishtables
Eagle Group CDTCIR-48-14/3 Details
Provide plenty of space to unload glass and dish racks from your dishwasher by adding this Eagle Group CDTCIR-48-14/3 48" right side 14 gauge, type 304 stainless steel clean L-shape dishtable to your warewashing system! This table is made of 14 gauge, type 304 stainless steel for greater durability and corrosion resistance.
It has an 8" backsplash to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks. It also has a 3" upturn on the sides to help contain and drain away excess water that drips from your clean dishes. The smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
The 1 5/8" diameter galvanized steel legs come equipped with welded 1" diameter cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dish racks. It also comes with adjustable, non-marking feet so that you can level this table on an uneven floor. Each foot has 1" of adjustability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 60"