Eagle Group BM50R-22L-7 50" Blender Module with Center Mount 16" x 20" Ice Chest, Right Mount Bottle Holders, and Cold Plate
Item number  575bm50r22l7MFR number  BM50R-22L-7
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 15 1/2" x 19 3/4" ice chest
  • 1 5/8" O.D. legs and adjustable bullet feet
  • Stainless steel top, front, and backsplash
  • Cold plate cools beverages as they're dispensed
  • Bottle holders store popular liquors and mixers
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400011035662
Works With
Eagle Group BM50R-22L-7 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
126 lb.
Length
50 Inches
Width
24 Inches
Height
33 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Capacity
63 lb.
Drain Size
1 1/2 Inches
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
7 Circuits
Product Line
2200 Series
Type
Blender Stations With Cold Plate
Eagle Group BM50R-22L-7 Details
Optimize the efficiency of your bar with the Eagle Group BM50R-22L-7 50" blender module! This blender module features a 15 1/2" x 19 3/4" ice chest that can store up to 63 lb. of ice so you can keep a large supply on hand at all times, and the blender area comes with a NEMA 5-15R electric receptacle ready for field wiring. The ice chest includes a 1 1/2" drain to prevent melted ice from collecting, while a liquid waste chute with a 1 1/2" drain, strainer, and tail piece makes it easy to dispose of excess fluid.
Overall Dimensions:
Length: 50"
Width: 24"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"