Eagle Group BEV3084SEM-10BS Beverage Table - 84" - Sink on Right
Item number  57bv3084smrMFR number  BEV3084SEM-10BS/R
  • 14 gauge type 304 stainless steel
  • 7" high 1 5/8" diameter stainless steel legs
  • Bowl dimensions: 10" x 14" x 9 1/2"
  • 2 3/16" boxed marine edges and 10" backsplash
  • Stainless steel rack slides included
  • 120V single phase duplex outlet
UPC Code:400011338763
Eagle Group BEV3084SEM-10BS/R Specs
Shipping Weight
473 lb.
Length
84 Inches
Beverage Tables
Eagle Group BEV3084SEM-10BS/R Details
This Eagle Group BEV3084SEM-10BS enclosed base beverage table is the perfect way to organize hot and cold beverage centers at server stations or in cafeteria type settings. It features a 10" high full length backsplash with a standard outlet for plugging in coffee brewers or cold beverage dispensers. Its set of 3 stainless steel rack slides are designed to accommodate 20" wide glass racks and provide ample storage space for back up mugs, glassware, dinnerware, or trays.
This beverage table's countertop, body, and hinged doors are made of heavy duty 14 gauge type 304 series stainless steel. The countertop is furnished with 2 3/16" boxed marine edges for superior drip and spill protection. It also includes a 10" x 14" x 9 1/2" sink bowl with a stainless steel 1 1/2" basket drain and #319247 faucet.
Overall Dimensions:
Length: 84"
Width: 30"
Height: 44 1/2"
Work Surface Height: 34 1/2"
Backsplash Height: 10"