Eagle Group BEV30120SEM-10BS Beverage Table - 120" - Sink on Right
Item number  57bv30120smrMFR number  BEV30120SEM-10BS/R
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14 gauge type 304 stainless steel
  • 7" high 1 5/8" diameter stainless steel legs
  • Bowl dimensions: 10" x 14" x 9 1/2"
  • 2 3/16" boxed marine edges and 10" backsplash
  • Stainless steel rack slides included
  • 120V single phase duplex outlet
UPC Code:400011338848
Eagle Group BEV30120SEM-10BS/R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
400 lb.
Length
120 Inches
Width
30 Inches
Height
44 1/2 Inches
Bowl Depth
9 1/2 Inches
Bowl Front to Back
14 Inches
Bowl Left to Right
10 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Stainless Steel Type
Type 304
Tabletop Material
Stainless Steel
Type
Beverage Tables
Eagle Group BEV30120SEM-10BS/R Details
This Eagle Group BEV30120SEM-10BS enclosed base beverage table is the perfect way to organize hot and cold beverage centers at server stations or in cafeteria type settings. It features a 10" high full length backsplash with a standard outlet for plugging in coffee brewers or cold beverage dispensers. Two sets of 3 stainless steel rack slides are designed to accommodate 20" wide glass racks and provide ample storage space for back up mugs, glassware, dinnerware, or trays.
This beverage table's countertop, body, and hinged doors are made of heavy duty 14 gauge type 304 series stainless steel. The countertop is furnished with 2 3/16" boxed marine edges for superior drip and spill protection. It also includes a 10" x 14" x 9 1/2" sink bowl with a stainless steel 1 1/2" basket drain and #319247 faucet.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 30"
Height: 44 1/2"
Work Surface Height: 34 1/2"
Backsplash Height: 10"