Dormont W50B2Q72 72" Stainless Steel Water Connector Hose with 2-Way Disconnect - 1/2" Diameter
Item number  320w50b2q72MFR number  W50B2Q72
Product Overview
  • 72" water connector hose
  • 150 PSI maximum operating pressure
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400012775840
Dormont W50B2Q72 Specs
Shipping Weight
4.5 lb.
Features
Made in America
Dormont W50B2Q72 Details
The Dormont W50B2Q72 72" stainless steel water connector hose with 2-way quick disconnect is the smart, durable, and reliable way to hook up all of your water-using equipment! It's rated up to 225 degrees Fahrenheit, perfect for hot or cold applications, and can handle up to 150 PSI of pressure, making this one of the strongest hoses available.
Each hose is made of 304 stainless steel corrugated tube covered in stainless steel braid to stand up to the harshest conditions. This hose is ideal for a wide variety of applications, including beverage equipment, steamers, combi-ovens, dishwashers, and other foodservice equipment. And at 72" long, it can work equally well with stationary or castered equipment.
Dimensions:
Length: 72"
The hose will be slightly shorter than the quoted length (24”, 36”, 48”, etc.) – the length given is indicative of approximately how long the connector will be when necessary connection hardware is added on to fit it to the equipment and your facility’s gas line. Some kits may include this hardware, while others may contain just the hose and assume you will be using this connection hardware from another source.