Dormont W50B2Q24 24" Stainless Steel Water Connector Hose with 2-Way Disconnect - 1/2" Diameter
Item number  320w50b2q24MFR number  W50B2Q24
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24" water connector hose
  • 304 stainless steel corrugated tube
  • Covered with stainless steel braid
  • Includes 2-way disconnect fitting
  • Connects to hot or cold service lines
  • Works with movable and stationary equipment
  • 150 PSI maximum operating pressure
  • 225 degrees Fahrenheit maximum operating temperature
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400012775772
Dormont W50B2Q24 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
2.75 lb.
Features
Made in America
Dormont W50B2Q24 Details
The Dormont W50B2Q24 24" stainless steel water connector hose with 2-way quick disconnect is the smart, durable, and reliable way to hook up all of your water-using equipment! It's rated up to 225 degrees Fahrenheit, perfect for hot or cold applications, and can handle up to 150 PSI of pressure, making this one of the strongest hoses available.
Each hose is made of 304 stainless steel corrugated tube covered in stainless steel braid to stand up to the harshest conditions. This hose is ideal for a wide variety of applications, including beverage equipment, steamers, combi-ovens, dishwashers, and other foodservice equipment. And at 24" long, it can work equally well with stationary or castered equipment.
Dimensions:
Length: 24"
Diameter: 1/2"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How is the hose length measured on this item?
The hose will be slightly shorter than the quoted length (24”, 36”, 48”, etc.) – the length given is indicative of approximately how long the connector will be when necessary connection hardware is added on to fit it to the equipment and your facility’s gas line. Some kits may include this hardware, while others may contain just the hose and assume you will be using this connection hardware from another source.