Crown Verity IBI48LP-GO Infinite Series 48" Liquid Propane Built-In Grill - 107,000 BTU
Item number  255ibi48lpgoMFR number  IBI48LP-GO
Product Overview
  • 7 burners increase cooking space
  • Built-in design saves space and prevents debris between grill and cabinet
  • Rust-resistant, durable stainless steel construction is easy to clean
  • Grease-catching tray that pulls out
  • Compatible with Crown Verity built-in grill components (sold separately)
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400016364569
Crown Verity IBI48LP-GO Specs
Shipping Weight
409 lb.
Width
55 3/4 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Burner BTU
15,286 BTU
Grill / Griddle Usage
High Production
Number of Burners
7 Burners
Total BTU
107,000 BTU
Built-In Outdoor Grills
Crown Verity IBI48LP-GO Details
Complete your outdoor kitchen with the Crown Verity IBI48LP-GO Infinite Series 48" liquid propane built-in grill! Whether grilling at a golf club or catered event, this high-performance stainless steel grill is the perfect choice for perfectly cooking all of your grilled meats and vegetables. It boasts 7 burners placed equidistant from one another to ensure the most even heat pattern possible, producing up to 107,000 BTU. The push-button electrical ignition system turns the burners on and off instantly and is battery-operated (sold separately). Each burner has a knob for precise control of the heat intensity so each meal can be prepared exactly the way you crave.
Overall Dimensions:
Width: 55 3/4"
Depth: 24 11/16"
Height: 14 7/8"
Cooking Surface:
Width: 46"
Depth: 21"
Cutout Dimensions:
Width: 53 3/8"
Depth: 23"
Height: 13"