Crown Verity IBI36LP-GO Infinite Series 36" Liquid Propane Built-In Grill - 79,500 BTU
Item number  255ibi36lpgoMFR number  IBI36LP-GO
Product Overview
  • 5 burners increase cooking space
  • Built-in design saves space and prevents debris between grill and cabinet
  • Rust-resistant, durable stainless steel construction is easy to clean
  • Grease-catching tray that pulls out
  • Compatible with Crown Verity built-in grill components (sold separately)
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400016364484
Crown Verity IBI36LP-GO Specs
Shipping Weight
253 lb.
Width
41 3/8 Inches
Cooking Surface Width
34 Inches
Cutout Width
39 Inches
Burner BTU
15,900 BTU
Grill / Griddle Usage
Low Production
Number of Burners
5 Burners
Total BTU
79,500 BTU
Built-In Outdoor Grills
Crown Verity IBI36LP-GO Details
Complete your outdoor kitchen with the Crown Verity IBI36LP-GO Infinite Series 36" liquid propane built-in grill! Whether grilling at a golf club or catered event, this high-performance stainless steel grill is the perfect choice for perfectly cooking all of your grilled meats and vegetables. It boasts 5 burners placed equidistant from one another to ensure the most even heat pattern possible, producing up to 79,500 BTU. The push-button electrical ignition system turns the burners on and off instantly and is battery-operated (sold separately). Each burner has a knob for precise control of the heat intensity so each meal can be prepared exactly the way you crave.
Overall Dimensions:
Width: 41 3/8"
Depth: 24 11/16"
Height: 14 7/8"
Cooking Surface:
Width: 34"
Depth: 21"
Cutout Dimensions:
Width: 39"
Depth: 23"
Height: 13"