Crown Verity IBI30LP-GO-FLT Infinite Series 30" Liquid Propane Built-In Grill with Light Package - 64,500 BTU
Item number  255ibi30lpfltgoMFR number  IBI30LP-GO-FLT
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4 burners increase cooking space
  • Built-in design saves space and prevents debris between grill and cabinet
  • Rust-resistant, durable stainless steel construction is easy to clean
  • Heat-indicating LED lights change color when burner is on
  • Compatible with Crown Verity built-in grill components (sold separately)
UPC Code:400016364460
Crown Verity IBI30LP-GO-FLT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
218 lb.
Width
35 5/16 Inches
Depth
24 11/16 Inches
Height
Cooking Surface Width
28 Inches
Cutout Width
33 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cutout Depth
23 Inches
Cutout Height
13 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Burner BTU
16,125 BTU
Color
Silver
Gas Connection Size
1/2 Inches
Grill / Griddle Usage
Low Production
Installation Type
Built-In
Material
Stainless Steel
Number of Burners
4 Burners
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
64,500 BTU
Type
Grills
Usage
Built-In Outdoor Grills
Crown Verity IBI30LP-GO-FLT Details
Complete your outdoor kitchen with the Crown Verity IBI30LP-GO-FLT Infinite Series 30" liquid propane built-in grill with light package! Whether grilling at a golf club or catered event, this high-performance stainless steel grill is the perfect choice for perfectly cooking all of your grilled meats and vegetables. It boasts 4 burners placed equidistant from one another to ensure the most even heat pattern possible, producing up to 64,500 BTU. The push-button electrical ignition system turns the burners on and off instantly. Each burner has a knob for precise control of the heat intensity so each meal can be prepared exactly the way you crave. This unit also features heat-indicating LED lights that change color when the burner is on for added safety while adding a warm glow to the unit's striking design.
Overall Dimensions:
Width: 35 5/16"
Depth: 24 11/16"
Height: 12 7/8"
Cooking Surface:
Width: 28"
Depth: 21"
Cutout Dimensions:
Width: 33"
Depth: 23"
Height: 13"